WSKAZÓWKI

Jak wybrać właściwą plecionkę ?
Ważne jest zachowanie równowagi między kołowrotkiem, wędką , plecionka a przynętą. Słowo „równowaga” to trochę jakby ruchomy cel, ale dobry punkt wyjścia, który może być przetestowany i zademonstrowany w lokalnym sklepie wędkarskim. Zakładamy, że kupując plecionke, masz już wędkę i kołowrotek. Wartość znamionowa wskazuje, jaki ciężar plecionka może unieść zanim się zerwie (wytrzymałość testowa), przy czym wyższa wartość nie zawsze oznacza lepsze rozwiązanie .Rozmiar plecionki powinien być zgodny z sugestiami producenta wędki i kołowrotka oraz mniej więcej zgodny z wagą gatunków łowionych ryb. Naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest zakup w sklepie umożliwiającym usługę bezpośredniego nawinięcia na kołowrotek przy zakupie ilości wymaganych metrów. Nie zdziw się, gdy uda Ci nawinąć więcej plecionki Mahi Mahi niż sugerują to dane kołowrotka.
MAHI_060
Przypon
Jeśli chodzi o widoczność i elastyczność, fluorowęgiel znajduje się na przeciwległym biegunie niż polietylen. Zalecamy stosowanie lidera w celu dodania elementu rozciągliwości zestawu , co pomoże utrzymać złowione ryby na wędce. Fluorowęgiel jest sztywniejszy niż polietylen, co pozwala zapobiegać splątaniu się przynęty przy zarzucaniu. Jest to szczególnie ważne podczas zarzucania na wietrze lub w przypadku stosowania przynęt, które obracają się w powietrzu. Naszym zdaniem, do jakiejkolwiek plecionki można dowiązać dowolnej grubości przypon , jedynie mając na uwadze uzyskanie dobrego węzła. Przypon należy dobrać odpowiednio do gatunku łowionych ryb. Znamy wędkarzy, którzy stosują plecionki o masie 30 funtów z przyponem o masie 6 funtów w przypadku mniejszych gatunków ryb oraz plecionkę o masie 80 funtów z przyponem o masie 100 funtów lub wiecej do połowu tuńczyków czy halibutów.
Węzły
Dobry węzeł wiążąc przypon z plecionką oraz hakiem lub przynętą potrafi zrobić wielką różnicę: albo wyciągniesz rybę albo będziesz sfrustrowany, patrząc, jak ryby odpływają z przynętą. Zawiązanie mocnego węzła jest sztuką samą w sobie, której nie będziemy zgłębiać na naszej stronie internetowej. Dostępnych jest wiele animowanych instrukcji lub filmów pokazujących krok po kroku, jak powiązać kompletny zestaw. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: węzeł zawsze będzie najsłabszym ogniwem w całym zestawie . Z reguły węzeł zmniejsza wytrzymałość całego zestawu o około 20%.